30 Aug 2022
Gummifabriken – komedi i Värnamo
Hörrni, nu garvar vi lite va? På Gummifabriken finns bästa komedi i Värnamo. Efter att ha avnjutit en måltid på ChopChop i Värnamo, här hittar du hela spelschemat:
Al Pitcher: My Happy Place.
28 september 2022. Gummifabriken skriver:
Al Pitcher fann sin plats i Sverige. Engelsmannen vars signaturhumor får oss att med stor värme skratta åt det vi kallar svenskt kallar Sverige för ”My Happy Place”. Men trots att Al bott här i tolv år kämpar han fortfarande med att förstå sig på de svenska traditionerna och precis som vi, letar han efter lyckan. Finns den – och i så fall var? Varmt välkommen till Als värld i den nya föreställningen ”My Happy Place”.
Puss & Kram – Nyblom/Betnér
Denna komedi i Värnamo har premiär 30 september 2022. Gummifabriken skriver:
EN HUMORSHOW MED LIKA DELAR GALENSKAP SOM KNIVSKARP SATIR. STICKSPÅR UTLOVAS!
En färgstark resa längs hela det humoristiska spektrat. Lika delar galenskap som knivskarp satir. Stickspår utlovas!
Henrik Nyblom är något nytt på den svenska humorscenen. Träffsäker observationskomik och livsbetraktelser blandas med det allra finaste av nonsens.
Magnus Betnér är svensk standup. Ingen jobbar oftare eller skriver mer nytt material.
Magnus Betnér tillsammans med några få andra varit personen som drivit branschen framåt, utvecklat den och sett till att den aldrig stannat av.
Ronny Eriksson “Greatest Hittills”
1 oktober 2022. Gummifabriken skriver:
RONNY ERIKSSONS SKARPSYNTHET HAR ALLTID FASCINERAT OSS. MED OSLAGBAR TIMING OCH MED ETT STORT MÅTT AV HUMANITET KAN HAN VRIDA OCH VÄNDA PÅ VÅRA INVANDA TANKESÄTT OCH LÅTA OSS SE SAKER FRÅN ANDRA PERSPEKTIV.
Ronny Erikssons skarpsynthet har alltid fascinerat oss. Med oslagbar timing och med ett stort mått av humanitet kan han vrida och vända på våra invanda tankesätt och låta oss se saker från andra perspektiv. I denna föreställning tillsammans med Benneth Fagerlund ser Ronny både bakåt men även framåt om hur vårt samhälle utvecklats och vart det verkar vara på väg genom hans skarpa öga i både ord och ton.
”Om någonting hänt i Sverige, -lokalt, regional eller någon annanstans I världen så kan det mycket väl dyka upp i föreställningen i form av en prata eller en sång.
Vi vill hålla föreställningen så aktuell som möjligt” säger Ronny.
Mamma ljuger
26 oktober 2022. Gummifabriken skriver:
NU FÅR DU SVARET PÅ ALLT DU UNDRAT ÖVER HELA DIN BARNDOM. ÄR ALLT DET MAMMA SAGT FÖR ATT UPPFOSTRA DIG TILL ETT VÄLARTAT BARN VERKLIGEN SANT?
Komikern Jan Bylund och Psykologen Mattias Lundberg är nämligen tillbaka efter sin publiksuccé Den Lyckliga Pessimisten. Med utgångspunkt i dessa vardagslögner ger de dig en underhållande upplevelse som får dig att minnas din egen barndom och kanske även inse att du själv sprider vidare dessa myter till dina barn.
Flashback Forever
Denna podcast komedi i Värnamo spelas 27 oktober 2022. Gummifabriken skriver:
PODCASTEN “FLASHBACK FOREVER” HAR PÅ KORT TID BLIVIT EN AV SVERIGES POPULÄRASTE PODDAR. NU HAR DET BLIVIT DAGS FÖR EMMA KNYCKARE, INA LUNDSTRÖM OCH “SCROLL-MIA” ATT LYFTA SINA JEANSPRYDDA RUMPOR UR DE BEKVÄMA FÅTÖLJERNA OCH GE SIG UT PÅ VÄGARNA FÖR ATT KULTURBERIKA SVERIGE MED SIN NYA SHOW “FLASHBACK FOREVER- SHOWEN”.
Alla känner Ankan
11 november 2022. Gummifabriken skriver:
Anders ”Ankan” Johansson utsågs 2020 till årets manliga komiker och samma år gjorde han stor succé i tv-program som ”Bäst i test” och ”På spåret på SVT”. Anders är för många känd som ena halvan i humorduon Anders & Måns som har spelat flera hyllade scenföreställningar tillsammans. Nu är han aktuell med sin nya enmansföreställning ”Alla känner Ankan – En humorshow av och med Anders Johansson”. Hösten 2022 ger sig Anders ”Ankan” Johansson ut på Sverigeturné med sin första soloshow.
Jonas Gardell
24 november 2022. Gummifabriken skriver:
I en solo-show som får dig att skratta tills du gråter, ingjuter Jonas Gardell glädje, hopp och livsmod.
Vår egen älskade drottning Jonas Gardell åker runt landet och likt sagans prins väcker han Sverige ur sin sömn!
Vackla ut ur teatern omtumlad, värmd i kropp i själ och undra ”vad var det som hände egentligen?”
Svaret är: Det var Jonas Gardell som hände.
Standup med Fredrik Andersson
5 december 2022. Gummifabriken skriver:
VARMT VÄLKOMNA TILL EN EXKLUSIV STANDUPSHOW SOM TÄNJER PÅ HUMORGRÄNSERNA!
Fredrik Andersson är en prisad ståuppkomiker som medverkat i TV-program som Släng dig i Brunnen, Robins och Roast på Berns. Med sin mörka humor och briljanta hantverk är Fredrik idag en av Sveriges roligaste komiker.
Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann
14 oktober 2023. Gummifabriken skriver:
HUNDRAÅRINGEN SOM KLEV UT GENOM FÖNSTRET OCH FÖRSVANN PÅ TURNÉ I HÖST. EN SPRÄNGFYLLD KOMEDI MED CLAES MALMBERG I ALLA ROLLER!
Efter ett långt och synnerligen händelserikt liv hamnar Allan Karlsson på det äldrehem där man nu förbereder firandet av hans stora hundraårsdag. Ett spektakel så oönskat av Allan att han i stället kliver ut genom fönstret och försvinner in i ett sanslöst spännande äventyr bland stulna pengar, kriminella Mc-gäng, korkade poliser och ett knippe nyfunna vänner. Småtjuven Julius, kioskägaren Benny och den vackra Gunilla med sin elefant.